Uwaga: zmiana nr rachunku bankowego do opłat za zajęcia, wydarzenia i bilety:
Bank Pekao S.A
65 1240 1082 1111 0010 3160 4333
Ksawery Konopacki - historia nieznana

Ksawery Konopacki - historia nieznana

„Ksawery Konopacki – historia nieznana” – to interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczny, którego celem było przedstawienie mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy postaci jednego z założycieli Nowej Pragi – Ksawerego Konopackiego.

Dzięki projektowi zostało stworzone archiwum społeczne, w którym zbieraliśmy indywidualne historie prażan i prażanek związane z Pałacykiem Konopackiego, przeprowadziliśmy cykl wykładów o Konopackim i jego domu, zrealizowaliśmy warsztaty z komiksu i kolażu oraz przeprowadziliśmy konkurs na portret bohatera projektu. Najlepsze prace zostały wywieszone w formie „obrazu” na elewacji budynku, a reszta prac zawisła na ścianach galerii w Pałacyku Konopackiego.

____________________________

PORTRET KSAWEREGO – konkurs plastyczny

We wrześniu 2021 roku otworzyliśmy drugą siedzibę Domu Kultury „Praga” w domu Konopackiego i zachodzilismy w głowę, jak wyglądał jego właściciel… Dlatego postanowiliśmy zwrócić się do Was i w ramach projektu „Ksawery Konopacki – historia nieznana” ogłosić konkurs na portret naszego bohatera. Najlepsze prace  zostały umieszczone na wystawie w „Konopacyku”, a ich twórcy otrzymali nagrody w wysokości 1000 zł brutto. Konkurs skierowaliśmy do młodzieży (13-18 lat) oraz dorosłych. Szczegółowe informacje na temat techniki prac i sposobu zgłoszenia znalazły się w regulaminie.

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA

***

Deweloper, wydawca, urzędnik, cwaniak czy romantyk? Ksawery Konopacki, jeden z założycieli Nowej Pragi, był bardzo tajemniczą postacią. Jego historia nie jest do końca zbadana, nie zachowały się też żadne ryciny ani fotografie. Dziś uznajemy go za postać, która tchnęła życie w podwarszawskie nieużytki, tworząc podwaliny Nowej Pragi.

Urodził się w 1813 r. na Litwie. W latach 50. XIX w. przeniósł się do Warszawy, gdzie zatrudnił się jako urzędnik państwowy w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu w Wydziale Górnictwa. Mając 48 lat skończył karierę urzędniczą i zajął się sprzedażą działek. Do dziś nie wiadomo, skąd miał pieniądze na zakup gruntów. W 1858 r. pojawiły się pierwsze wzmianki o sprzedaży działek w prasie. Od 1859 r. trwała budowa dworca Petersburskiego. Najprawdopodobniej wtedy Konopacki dostał „cynk”, że przebiegnie tędy linia kolejowa. Na początku mieszkał w drewniaku przy ul. Stalowej 20, czyli w pierwszym budynku postawionym na Nowej Pradze. Następnie zbudował legendarny Pałacyk Konopackiego – pierwszy murowany budynek w tej okolicy, symbol Nowej Pragi, który od połowy 2021 r. stał się drugą siedzibą Domu Kultury „Praga”.

Link do filmu „Ksawery Konopacki – historia nieznana” znajduje się tutaj.

Uwaga! W internecie pojawił się portret Franciszka Ksawerego Konopackiego. Proszę się na nim nie wzorować, to nie jest nasz Ksawery :)

 

A oto portrety, które zdobyły głowne nagrody:

1. Anna Rataj, Grand Prix w I kategorii wiekowej (13-18 lat)

2. Dominika Wieczorek, Grand Prix w II kategorii wiekowej (dorośli) 

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej