O pałacyku

O pałacyku

Pałacyk Konopackiego w 2021 roku został przekazany Domowi Kultury "Praga" po wieloletniej rewitalizacji. „Konopacyk” posiada nowocześnie zaprojektowane wnętrza i wyposażenie.

„Jesteśmy w Warszawie, na historycznej Nowej Pradze, na ul. Środkowej. Jeszcze 160 lat temu były to podwarszawskie nieużytki, gdzie hulał wiatr. A potem, jak w bajce, zjawił się on – Ksawery Konopacki – i zamienił te piaszczyste wydmy w złoto...” – tymi słowami varsavianista Adam Lisiecki zaczyna opowieść o założycielu Nowej Pragi.

Ksawery Konopacki jest uznawany za postać, która tchnęła życie w podwarszawskie nieużytki. Z jego dzieła mieszkańcy korzystają do dziś. W latach 60. XIX w. wybudował swój dom, powszechnie nazywany Pałacykiem Konopackiego. Jego projektantem był najprawdopodobniej Aleksander Jan Woyde. Był to symbol Nowej Pragi – pierwszy murowany budynek w tej okolicy, ze względu na dekoracyjność fasad zwany pałacykiem. Przed rozbiórką uratował go wpis do rejestru zabytków w 2005 r. Teraz ten XIX-wieczny zabytek przeszedł prawdziwą metamorfozę.

Sami zobaczcie! Prezentacja z drona

Link do filmu „Ksawery Konopacki – historia nieznana” znajduje się tutaj.

Zapraszamy też na fanpage Pałacyku Konopackiego.

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej