Przejdź do głównej zawartości strony

Laureat 11 Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej – I Miejsce w kategorii Instytucje Animacji Kultury.

To projekt realizowany w Domu Kultury “Praga” od września do grudnia 2019 roku. Sprawdzał, jak uniwersalnym i łączącym ludzi narzędziem może być technika kolażu. Zaczęło się od eksperymentu artystycznego, do którego zaproszono Martę Janik oraz Alexa Urso. Ze zbioru ponad stu historycznych fotografii warszawskiej Pragi artyści przygotowali niezależny od siebie obraz odzwierciedlający ich doświadczanie prawobrzeżnej części miasta. Kolaże Marty i Alexa stanowiły punkt wyjścia do komunikacji wydarzenia. Na podstawie tych prac stworzone zostały plakaty promocyjne oraz wyjątkowa instalacja wykonana w technice kolażu 3D wewnątrz słupa reklamowego przy Dworcu Śródmieście.

Marta Janik i Alex Urso przeprowadzili też warsztaty z mieszkańcami Warszawy. W ramach projektu odbyły się też wykłady varsavianistyczne, powstała kolażowa instalacja artystyczna, która stanęła przy al. Jerozolimskich oraz film w technice animacji poklatkowej, prowadzący nas ze Śródmieścia na Pragę.

Praga-Północ jest w centrum naszej uwagi. A także jej mieszkańcy, którzy stali się prawdziwymi artystami.

W wyniku 8 spotkań warsztatowych (dla dzieci, dorosłych, międzypokoleniowych) powstały oryginalne prace, a najlepsze z nich zostały wydrukowane w formie pocztówek i wysłane w świat.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Instytutu Włoskiego w Warszawie. Partnerem merytorycznym projektu jest Muzeum Warszawskiej Pragi.

Dziękujemy Antykwariatowi Grochowskiemu za pomoc w przygotowaniu materiałów i ich sfinansowanie.

Patron medialny: Radio Kampus