rodzaj wydarzenia
ogłoszenie
kiedy
od 01.06.2021 / Wtorek do 31.08.2021 / Wtorek
gdzie
Pałacyk Konopackiego

Dom Kultury Praga w Pałacyku Konopackiego

Od dziś mamy drugą siedzibę! Będzie nią zmodernizowany Pałacyk Konopackiego przy ulicy Strzeleckiej 11/13.

To dla Domu Kultury „Praga” symboliczna data: 1 czerwca 2021 roku odebraliśmy klucze do XIX-wiecznego Pałacyku Konopackiego, który został nam przekazany po wieloletniej rewitalizacji. Przez najbliższe tygodnie będziemy przygotowywać „świeżo malowane” wnętrza do uruchomienia pierwszych zajęć w nowym miejscu, co nastąpi już w te wakacje!

„Konopacyk” posiada nowocześnie zaprojektowane wnętrza i wyposażenie. W środku znajdziemy m.in. pracownię kulinarną, krawiecką, sitodruku, salę wystawową i taneczną. Wkrótce będą się w nim odbywały nasze warsztaty, wydarzenia i koncerty.

Pierwszy ważny projekt, który zrealizujemy w nowej siedzibie, będzie dotyczył twórcy tego miejsca. „Ksawery Konopacki – historia nieznana” to inicjatywa, której celem jest przybliżenie mieszkańcom tej ważnej dla Pragi-Północ postaci. W ramach projektu stworzymy archiwum społeczne, będziemy organizować spotkania z osobami związanymi z historią Pałacyku oraz zaprosimy na międzypokoleniowe warsztaty artystyczne. Ogłosimy również konkurs na portret przedstawiający Ksawerego Konopackiego. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w formie grafiki umieszczonej na elewacji budynku.

Ciężko wymienić wszystkich zaangażowanych w reaktywację pałacyku, gdyż nad jego aktualnym kształtem współpracowało łącznie kilkaset osób. Im wszystkim: mieszkańcom, animatorom, specjalistom, architektom, budowlańcom, urzędnikom – z władzami m.st. Warszawy i dzielnicy Praga-Północ na czele – należą się z naszej strony wyrazy szacunku. Teraz czas na wypełnienie pałacyku życiem. W Domu Kultury „Praga” zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pałacyk był jednym z najnowocześniejszych centrów kultury w Warszawie i służył nie tylko praskiej społeczności lokalnej.

Dzisiejsze przekazanie kluczy do Pałacyku Konopackiego to dla nas ważny moment w trwającym od kilku, a nawet kilkunastu lat, procesie modernizacji praskiego zabytku. To, co przyświecało zmianom, jakie dokonały się w tym miejscu to połączenie historii z nowoczesnością. W miejscu, gdzie Ksawery Konopacki półtora wieku temu zintegrował lokalną społeczność, również teraz powstanie przestrzeń, w której mieszkańcy będą realizowali swoje twórcze pomysły. Będzie to twórczość zupełnie nowatorska, eksperymentalna – bo taki też jest zamysł tego miejsca. Ma ono z jednej strony uzupełniać nasze możliwości, które stwarzamy w dotychczasowej siedzibie, wzbogacając naszą ofertę m.in. o nowocześnie wyposażone fab-laby, ogród czy salę widowiskową, a z drugiej – poszerzać horyzont naszych działań. Pałacyk ma bowiem potencjał do rozwijania projektów na skalę europejską czy wręcz światową poprzez możliwość stałego kwaterowania artystów i angażowania ich w tworzenie lokalnej tkanki kulturalnej. Liczę, że każdy mieszkaniec Pragi i Warszawy będzie mógł dołożyć coś od siebie do tych szeroko zakrojonych planów i poczuje się u nas jak w domu. Do zobaczenia przy Strzeleckiej 11/13. Do zobaczenia na Pradze!

Katarzyna Sołtys, dyrektor DK „Praga”


***

O pałacyku

„Jesteśmy w Warszawie, na historycznej Nowej Pradze, na ul. Środkowej. Jeszcze 160 lat temu były to podwarszawskie nieużytki, gdzie hulał wiatr. A potem, jak w bajce, zjawił się on – Ksawery Konopacki – i zamienił te piaszczyste wydmy w złoto...” – tymi słowami varsavianista Adam Lisiecki zaczyna opowieść o założycielu Nowej Pragi.

Ksawery Konopacki jest uznawany za postać, która tchnęła życie w podwarszawskie nieużytki. Z jego dzieła mieszkańcy korzystają do dziś. W latach 60. XIX w. wybudował swój dom, powszechnie nazywany Pałacykiem Konopackiego. Jego projektantem był najprawdopodobniej Aleksander Jan Woyde. Był to symbol Nowej Pragi – pierwszy murowany budynek w tej okolicy, ze względu na dekoracyjność fasad zwany pałacykiem. Przed rozbiórką uratował go wpis do rejestru zabytków w 2005 r. Teraz ten XIX-wieczny zabytek przeszedł prawdziwą metamorfozę.

Sami zobaczcie! Prezentacja z drona

Link do filmu „Ksawery Konopacki – historia nieznana” znajduje się tutaj.

Zapraszamy też na fanpage Pałacyku Konopackiego.

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej