rodzaj wydarzenia
Projekt
kiedy
od 12.06.2021 / Sobota do 26.06.2021 / Sobota
bilet
wstęp wolny

II Europejski Festiwal Klaunady na Pradze-Północ

W czerwcu Warszawę przejmą... klauni!

Festiwal "Inwazja Klaunów" to cyrkowa impreza na Pradze Północ, ze spektaklem, koncertem i warsztatami dla mieszkańców. Na scenach Muzeum Warszawskiej Pragi oraz "Circus Marketu" należącego do Domu Kultury “Praga” pojawią się między innymi Czesław Mozil, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, a także zwycięzcy ostatniej Mam Talent – duet Marysia i Julian, oraz finaliści tego talent show, grupa MultiVisual. Pojawi się też legendarny "Krakowski Diabeł" w zupełnie nowym wydaniu oraz zwariowana klauniara z Berlina - Pina Polar.

Organizatorzy chcą pokazać mieszkańcom i zachęcić do współtworzenia Nowego Cyrku - cyrku bez zwierząt, zakrawającego o teatr, ale jednocześnie bliskiego ludziom i mówiącego o bieżących sprawach.

Wyjściową ideą pomysłodawcy Fundacji „Zakochana Warszawa” i głównego partnera – Domu Kultury "Praga" – było stworzenie 3 corocznych edycji festiwalu plenerowego, który zaszczepi ideę Nowego Cyrku na ulicach i podwórkach Pragi-Północ na wzór festiwalu Sztukmistrze, który od lat jest marką miasta Lublin, czy muzycznego festiwalu Inwazja Mocy.

KLAUN W WIELKIM MIEŚCIE vol.2

Warsztaty cyrkowe z Odskocznią

Zapraszamy do Circus Marketu po radość, wyzwanie i szczyptę adrenaliny! W programie żonglerka, balans na linie, rozkręcanie talerza i przebieżka na szczudłach, słowem moc rekwizytów – każdy znajdzie coś dla siebie. Instruktorzy z anielską cierpliwością poprowadzą Cię przez świat cyrkowych dyscyplin.

Jednym z groźniejszych efektów pandemii jest wypalenie zawodowe, utrata apetytu, humoru, bezsenność i depresja. Cierpią na nią rodzice, nauczyciele, bezrobotni aktorzy, ale także dzieci, znudzone siedzeniem przed ekranem. Naukowcy z Instytutu Badania Humorów Społecznych odkryli szczepionkę na spadek nastroju – to k l a u n. Według zarazkologa prof. Brudzyńskiego „kontakt z klaunem sprzyja podwyższeniu odporności psychicznej, rozwija półkule mózgowe i rozbudza klauna wewnętrznego, który wspomaga kreatywność w kontakcie z dzieckiem, szefem, mężem, żoną, czy – samym sobą.”

Szczepionka antydepresyjna będzie testowana tego lata oraz jesienią na Pradze-Północ w Circus Markecie przy al. Solidarności 55 – podczas warsztatów cyrkowych, które poprowadzi rodzinna Odskocznia – inicjatywa pedagogiczno-cyrkowa.

Daty warsztatów:

12, 13, 19, 20, 26 czerwca 2021

14:00 - warsztaty rodzinne

Czas spędzony z dziećmi na warsztatach realizowanych w duchu pedagogiki cyrkowej pozwoli rodzicom i dzieciom podjąć współpracę, która wzmocni ich relację. Wykonując zadania fizyczne uczestnicy warsztatów przeniosą się do świata cyrku. W przestrzeni, w której pojawia się spontaniczny ruch, a wypełnia ją radosny gag, dzieci będą miały możliwość poznać swoich opiekunów z zupełnie nowej strony.

15:00 - warsztaty dla dorosłych

Uczestnicy zajęć będą koncentrowali się na przemienianie kortyzolu w endorfiny. Udział w cotygodniowych warsztatach pomoże nawiązać silną relację każdego uczestnika/uczestniczki z samym sobą, jak i z najbliższym otoczeniem. Ćwiczenia balansowe, elementy klaunady, akrobatyka, elementy rywalizacyjne i konieczność nawiązywania współpracy używane w metodyce zajęć pomogą rozwijać więzi społeczne, poprawić ogólne samopoczucie i sprawność.

PROGRAM FESTIWALU

SOBOTA 26 czerwca 2021 r.

14:00 - koncert "Inwazja Klaunów" na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, przy ul. Targowej 50/52

To muzyczna uczta dla wielbicieli sztuki cyrkowej. Muzyczny spektakl cyrkowy realizowany w estetyce cyrkowo-folko-punkowej. Artyści improwizują na scenie, opowiadając historię rodziny cyrkowej, która podróżuje w czasie, aby mierzyć się z kryzysami dwudziestolecia: pandemią, zamknięciem scen i teatrów, ekranozą, pikselozą i największym z kryzysów - kryzysem wyobraźni.

15:00 - parada przejdzie ulicami warszawskiej Pragi z ul. Targowej 50/52 na al. Solidarności 55 odwiedzając skwery, podwórka oraz sklepy pozostawiając we wszystkich tych miejscach nieskrępowaną ludzką energię radości, optymizmu, tańca i fiflaków.

16:00 - wielki finał II europejskiego festiwalu cyrkowego - Inwazji Klaunów

Circus Market; al. Solidarnosci 55

Na międzynarodowe targi sztuki pandemicznej, których zadaniem jest ocalenie wyobraźni przez wirusem izolacji na Pragę-Północ zjeżdżają mistrzowie magii i ściemy: akrobaci, klauni, iluzjoniści, prawdziwi czarodzieje ale także dziennikarze z „Przeglądu nowocyrkowego” Radia Dla Ciebie, miesięcznika Dialog, Teatr, czy Brama TV. Podczas konferencji naukowej „Cyrk przyszłości: imaginaria, fantazmaty, fiflaki, gagi” na zaproszenie fundacji "Zakochana Warszawa" eksperci z całego świata dyskutują o przyszłości rozrywki i szkolnictwa artystycznego, które przeżywa głęboki kryzys. Młodzi nie chcą być artystami cyrkowymi, nie chcą być artystami w ogóle, nie ufają autorytetom i mistrzom, wpadają w depresję, siedzą przed ekranem, słuchają rapu.

Aby ożywić rynek usług eventowych i zreformować szkolnictwo powołana zostaje nowatorska uczelnia artystyczna – Akademia Magii i Ściemy – łącząca warsztat aktorski (nauka wiersza, piosenka, szermierka, jak zdobyć rolę), cyrkowy (żonglerka, akrobatyka, kontorsja, psychologia objazdu) ze szkoleniem marketingowym (jak się sprzedać), społecznym (rewitalizacja przez cyrk) z wiedzą magiczną (rzucanie zaklęć, teleportacja, bilokacja, telepatia, jasnowidzenie, pisanie grantów). Efekty tej ciężkiej pracy wprawią w zdumienie każdego śmiałka.

Partnerami projektu są: Dom Kultury "Praga" oraz Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zadanie współfinansowane jest ze środków m. st. Warszawa.

Patroni medialni:

                                    

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej