rodzaj wydarzenia
Warsztaty
kiedy
od 11.10.2019 / Piątek / 17:00 do 10.12.2019 / Wtorek / 00:00
gdzie
DK Praga
bilet
wstęp bezpłatny, zapisy online

Język Kolażu / Collage Language

Uwolnij wyobraźnię. Skomponuj swój praski świat podczas warsztatów kolażu. Spotkaj się z artystami, z którymi zmienisz wizerunek swojej dzielnicy – na razie za pomocą zdjęć, kleju i nożyczek.

Warsztaty – edukacja artystyczna

Dom Kultury „ Praga” zaprasza na cykl spotkań kolażowych z Martą Janik i  Alex’em Urso.  Podczas  zajęć uczestnicy zapoznają się z technikami kolażowymi. Pod okiem doświadczonych artystów przygotują własne dzieła, które następnie pokazane zostaną publiczności podczas finisażu projektu 10 grudnia 2019 r. Do powstających projektów i kompozycji posłużą wyselekcjonowane przez Adama Lisieckiego, kustosza Muzeum Warszawskiej Pragi,  fotografie, pocztówki, akwarele. Korzystając z nich na bieżąco zapoznamy się również z historią dzielnicy. Adam Lisiecki podczas warsztatów 11 października wygłosi wykład o starych praskich fotografiach. 

Warsztaty dla dzieci:

12 października 10:00-11:30

9 listopada 10:00-11:30

Warsztaty dla dorosłych i seniorów:

11 października 17:00-20:00

8 listopada 10:00-13:00

Warsztaty międzypokoleniowe:

12 października 12:00-15:00

8 listopada 17:00-20:00

9 listopada 12:00-15:00

22 listopada 17:00-20:00

Zapisy:

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17514

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17518

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17519

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17520

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17521

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17524

https://www.strefazajec.pl/course/view/id/17525

 

Pocztówki

Spośród prac warsztatowych artyści dokonają subiektywnego wyboru 20 kolaży, które przeniesione zostaną na cykl unikatowych praskich pocztówek promujących projekt
i zapraszających na wystawę. Ważnym akcentem projektu będzie rozesłanie pocztówek do artystów i instytucji kultury na całym świecie, którym bliskie są tematy sztuki miejskiej i sztuki kolażu.

 

Wystawa

10 grudnia 2019 r.

Na zakończenie  projektu odbędzie się wystawa prac wykonanych przez uczestników podczas warsztatów. Będzie ona połączona z koncertem artystki Min T (Martyna Kubicz), która wydała płytę pt. „Assemblage”. Podczas wystawy zostanie zorganizowany także pokaz cyrkowo-akrobatyczny kolektywu Kejos The-At-Er w formie tzw. ”żywego kolażu”. W trakcie finisażu będzie można spróbować swoich sił w artystycznym wyrażeniu siebie poprzez kolaż oraz spotkać artystów, którzy zajmują się niniejszą dziedziną sztuki na co dzień.

O projekcie

Projekt „Język Kolażu/Collage Language” sprawdza jak uniwersalnym i łączącym ludzi narzędziem może być technika kolażu. Do realizacji projektu zaprosiliśmy artystkę z Warszawy i artystę z Włoch.  Od września uczestniczą oni w eksperymencie artystycznym. Ze zbioru ponad stu historycznych fotografii warszawskiej Pragi artyści przygotowali niezależny od siebie obraz odzwierciedlający ich doświadczanie prawobrzeżnej części miasta. Kolaże Marty i Alexa stanowią punkt wyjścia do komunikacji wydarzenia. Na podstawie tych prac stworzone zostaną plakaty promocyjne oraz wyjątkowa instalacja wykonana w technice kolażu 3D wewnątrz słupa reklamowego przy Dworcu Śródmieście.

kolaż Marty Janik

 

kolaż ALexa Urso

O artystach

Alex Urso – włoski artysta malarz, grafik, autor kolaży. Obecnie mieszka i tworzy
w Ripatransone. Ma jednak siedmioletnie doświadczenie z emigracji artystycznej
w Warszawie.  Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Mediolanie. Studiował także  Literaturę
i Filozofię na uniwersytetach w Bolonii  i Maceracie. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych
i zbiorowych.

Marta Janik - kolażystka, ilustratorka, entuzjastka kiczu. Interesuje ją dadaizm i surrealizm. Jej prace wydrukował m.in. „Kwartalnik Przekrój” i „Maintenant”, niezależny magazyn publikowany w Nowym Jorku przez Three Rooms Press. Brała udział w wystawach grupowych m.in. w USA, Irlandii, we Włoszech. Obecnie pracuje w Domu Kultury Praga .Wcześniej spędziła 7 lat w Berlinie, gdzie uczyła polskiego  oraz pracowała jako przewodnik w Muzeum Salvadora Dali.

 

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Instytutu Włoskiego w Warszawie

 

Partnerem merytorycznym projektu jest Muzeum Warszawskiej Pragi.

Dziękujemy Antykwariatowi Grochowskiemu za pomoc w przygotowaniu materiałów i ich sfinansowanie.

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej