rodzaj wydarzenia
Projekt
kiedy
od 19.06.2020 / Piątek / 13:37 do 31.12.2020 / Czwartek / 23:55
gdzie
DK Praga
bilet
udział bezpłatny, rekrutacja

„Mówiące kamienice” – festiwal storytellingowy

Opowiedz swoją historię Pragi Północ

Jeśli interesujesz się literaturą, od jakiegoś czasu piszesz do wirtualnej szuflady i sprawia Ci to przyjemność, a przy tym  chcesz poznawać warszawską Pragę, to wiedz, że w Domu Kultury „Praga” realizujemy program animacyjny właśnie dla Ciebie. Jeśli jesteś gotowa/gotowy do rozwijania swoich umiejętności pisarskich, chcesz dowiedzieć się jak stworzyć wciągającą fabułę i uczyć się od najlepszych –  dowiedz się czym są „Mówiące kamienice” i zgłoś swoją chęć udziału w projekcie.

Dom Kultury Praga oraz partnerzy: Urząd Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Wielokulturowe, Oratorium im. św. Jana Bosko i AKS Zły zapraszają uczniów, studentów i wszystkich miłośników pióra do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze opowiadanie osadzone w kontekście praskim, inspirujących spacerach oraz masterklasach – warsztatach mistrzowskich.

PROGRAM FESTIWALU:

KONKURS NA NAJLEPSZE PRASKIE OPOWIADANIE

Limit: 4200 znaków

Termin nadsyłania prac: 20 września

Nagrodzone historie zostaną przetworzone artystycznie. Zwycięskie opowiadanie posłuży jako inspiracja do stworzenia krótkiego filmu w reżyserii  Doroty Migas-Mazur. Etiuda filmowa zostanie zaprezentowana podczas pokazów we wszystkich instytucjach partnerskich na zakończenie festiwalu. Z innych nagrodzonych tekstów powstanie komiks oraz słuchowisko, które opublikujemy na stronie dkpraga.pl oraz na platformach partnerów projektu.

 

MASTERKLASY - warsztaty literackie

ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21937

Cykl 6 spotkań z cenionymi twórcami narracji fabularnych: Sylwią Chutnik, Danielem Chmielewskim i Michałem Walczakiem.  Od 26 sierpnia do 10 września, 17:00-19:00 w Praskim Ogródku Sąsiedzkim, al. Solidarności 55.

 

SPACERY - osobiste opowieści o dzielnicy

Cykl siedmiu spacerów varsavianistycznych odsłaniających bogactwo, wielowarstwowość narracyjną i  wielogłos Pragi-Północ oraz ukazujących różne typy praskich bohaterek i bohaterów.

 

8 sierpnia, g. 13:00   Wielojęzyczny, wspólny pl. Hallera - Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54

ZAPISY:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21888

Opowieści o wielokulturowej treści. Jak przenikają się kultury w sercu Pragi, na placu gen. Józefa Hallera? W czasie spaceru zwiedzimy Centrum Wielokulturowe oraz jego okolice. Zabytkowy kompleks Osiedla Praga II będzie dla nas pretekstem do podróży po różnych kulturach, a za sprawą socrealistycznej architektury placu wpleciemy w naszą wędrówkę również wątek historyczny.

oprowadza Kamila Lubańska – asystentka wielokulturowa w Centrum Wielokulturowym w Warszawie, dziewczyna-włóczykij, która na Pragę przyjechała "szóstką-oszustką".

 

15 sierpnia, g. 13:00   Sztuka ulicy na Nowej Pradze - Dom Kultury Praga, ul. Dąbrowszczaków 2

ZAPISY:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21929

Poezja na murach, proza ulicy. Tajemnicze bramy i ciągi podwórek. Murale, szablony, napisy i bazgroły. W czasie spaceru zwiedzimy Nową Pragę. Zabytkowy, podupadły, ale i dynamicznie zmieniający się świat, w którym można się zagubić. W zaułkach i na ścianach kryją się historie, zarówno te po wielokroć powielane, jak i te nieopowiedziane. Poszukamy ich.

oprowadza Franciszek Płóciennik – specjalista ds. rewitalizacji w Dom Kultury Praga. Po godzinach kizior i lokals, który niejedną wycieczkę wpuścił w maliny

 

22 sierpnia, g. 13:00   Szmulki czy Michałów? - Oratorium im. św. Jana Bosko, ul. Kawęczyńska 53

ZAPISY:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21931

Jaka jest historia najpiękniejszej niegdyś świątyni w stolicy? Czy to od niej wzięła nazwa okolica? Jaką drogę musiały przebyć włoskie marmury i granity, by dotrzeć na robotnicze przedmieście Warszawy? Niesamowita historię tego miejsca poznamy zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Działające tu od lat 30. Oratorium jest domem przygarniającym dzieci i młodzież potrzebujące wsparcia. Jest też parafią, która ewangelizuje, szkołą, która przygotowuje do życia oraz podwórkiem, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie. Tu dzieci i młodzież uczą się budować pozytywne więzi z drugim człowiekiem.

oprowadza Krzysztof Jankowski – wolontariusz Oratorium, parafianin związany z Bazyliką od 1959 roku i gitarzysta rockowy.

 

29 sierpnia, g. 13:00   Sekrety starych cegieł - Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, ul. Nowy Świat 18/20

ZAPISY:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21933

 

Na dziedzińcu dawnego Pałacu Branickich spotyka się wiele opowieści, tych dawnych – o gotyckiej aptece mieszczącej się w jednej z oficyn, o ambasadorze wygrzewającym się na tarasie w okresie międzywojennym, ale też współczesnych – o tym jaki wpływ na przestrzeń miało powstanie muralu z wizerunkiem Kory i jak pracuje się w sąsiedztwie mitycznych Pawilonów.  Dowiemy się, jak konserwatorzy zabytków czytają tę przestrzeń i jak im się pracuje wewnątrz… zabytku. Praski kontekst zyskamy dzięki przedstawieniu idei powołania Parku Kulturowego Starej i Nowej Pragi.

oprowadza Katarzyna Krzywicka – inspektor w Sekcji Parków Kulturowych Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Na Pradze ceni ludzi, zabytki i pyzy.

 

5 września, g. 16:00   Kim jest Zły bohater? - AKS Zły, klub Offside, ul. Brzeska 16

ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21934

Ten jedyny w swoim rodzaju spacer połączy literackich bohaterów Pragi lat 50. ze współczesnym i jak najbardziej realnym bohaterem zbiorowym, którego działalność na Pradze-Północ doceniła UEFA uznając go najlepszym amatorskim klubem Europy. Mowa o bohaterach powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda oraz o Alternatywnym Klubie Sportowym ZŁY ze Szmulek.  Spacer będzie fuzją obu czasoprzestrzeni zachodzących na siebie w kolektywnej narracji. Idąc z ulicy Brzeskiej na Szmulki tyrmandowski Zły i sportowy ZŁY będą raz jednym i tym samym, a raz obserwującymi się z dystansu, a może i zło-wrogo bohaterami. Niedługi, ale podnoszący poziom emocji spacer urozmaicą artystyczne niespodzianki, a uwieńczy go wejście na popularną "Don Pedro Arena" (DOSiR Praga Północ), gdzie wejdziemy na rozpoczynający się o godz. 18:00 mecz i zasmakujemy wyjątkowej atmosfery Kulturalnego Klubu Kibica. Spacer powinien przypaść do gustu nawet najmłodszym.
oprowadza Karol Bulski – przewodnik Praskiej Ferajny w towarzystwie założycieli klubu AKS ZŁY

 

12 września, g. 13:00   Na tropie praskich opowieści - Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21935

 

Lubicie opowiadania? Wzruszające, dające do myślenia, czasem zabawne? Poszukamy ich blisko, tuż za za  rogiem, przy ulicy Targowej. Dowiemy się jak kończyły się regularne napady na kolekturę loterii pod numerem 46 oraz co kryje historia wielkiego dębu stojącego na środku ulicy. Poszukamy,  za murami których kamienic rozgrywały się dramatyczne wydarzenia w czasach okupacji. Wyjaśnimy sobie również, dlaczego wszczęto śledztwo wobec właściciela Piekarni Tureckiej stojącej u zbiegu z ul. Białostocką oraz czy bycie ginekologiem na Pradze było kiedyś trudnym zadaniem… Bierzemy kartki i długopisy – przewodnik podpowie, gdzie szukać źródeł.

oprowadza Adam Lisiecki – menedżer projektów w obszarze dziedzictwa kulturowego, na co dzień pracuje w Muzeum Warszawskiej Pragi. Dobrze pamięta, jak na Małą wreszcie przywieźli węgiel.

 

19 września, g. 13:00   Miasto w mieście - Urząd Dzielnicy Praga-Północ, ul. Kłopotowskiego 15

ZAPISY: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/21936

 

Co jeśli mury kryją więcej niż śniło się powiedzieć głośno? Co jeśli przypadkowe spotkanie z drugim człowiekiem okaże się najlepszą drogą do poznania niebywałych opowieści? Przespacerujemy się ulicami Starej Pragi, poznamy niezwykłe historie skrywane przez zabytkowe kamienice, urzędowe sejfy i ich tajemnice, zaznamy szczypty wspomnień i odrobiny nostalgii.

oprowadza Anna Wrochna – naczelniczka Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Prażanka z wybory, wulkan energii rzadko w stanie spoczynku.

 

 

kontakt: Franciszek Płóciennik, Dom Kultury Praga, f.plociennik@dkpraga.pl, tel. +48 795 121 427.

 

Partnerzy projektu:

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej