rodzaj wydarzenia
Dzień otwarty
kiedy
od 12.09.2021 / Niedziela / 14:00 do 12.09.2021 / Niedziela / 19:00
gdzie
Pałacyk Konopackiego

Otwarcie Pałacyku Konopackiego

Tegoroczne otwarcie sezonu artystycznego w Domu Kultury „Praga” będzie naprawdę wyjątkowe, bo połączone z otwarciem nowej siedziby. 12 września zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Pragi i całej Warszawy do Pałacyku Konopackiego!

Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września stanie się dostępny dla wszystkich. Z tej okazji odbędą się dwa wydarzenia inicjujące w nim działalność Domu Kultury „Praga”.

Widoki – koncert na otwarcie Pałacyku z muzyką Piotra Świerzbińskiego to jazzowa kompozycja napisana specjalnie na tę okoliczność. Słowa, które pojawiają się w utworze są autentycznymi relacjami świadków życia prawobrzeżnej Warszawy. Koncert w wykonaniu zespołu PraJazz będzie można obejrzeć online 10 września od 18:00 na fanpage’ach DK Praga i Pałacyku Konopackiego.

Zaś 12 września od 14:00 do 19:00 zaprosimy wszystkich do środka! W trzech pałacowych galeriach zaprezentujemy wystawy przybliżające historię Pałacyku i praskich okolic: zdjęcia i ryciny przedstawiające budynek od XIX wieku do dzisiaj, fotografie z prac formacji PRECEL działającej na rzecz renowacji budynku i zdjęcia z cyklu „Stara Warszawa na fotografiach”. Wisienką na torcie będzie wystawa portretów założyciela Nowej Pragi wyłonionych w zorganizowanym przez nas konkursie w ramach projektu „Ksawery Konopacki – historia nieznana”. Zwycięskie prace będzie widać z daleka, gdyż zostaną umieszczone na zewnątrz budynku.

Na otwarciu Pałacyku pojawi się sam Ksawery Konopacki, a właściwie przebrany za niego aktor Jarosław Witaszczyk, który będzie zapraszał odwiedzających na przygotowane na ten dzień wydarzenia. A będzie się działo naprawdę dużo!

W różnych przestrzeniach budynku natrafimy na Widoczki w Pałacyku. Aktorzy Teatru 59 minut pokażą nam, kto mieszkał pod dwójką, o czym szeptano na klatce schodowej i jakie zapachy dobiegały z kuchni. Widzowie będą włączani w interakcję z aktorami, dzięki czemu poczują się jak pałacowi mieszkańcy.

Przez cały czas trwania imprezy będą się odbywać wydarzenia związane z działalnością domu kultury, m.in.: koncert Wesołych Mazurków z Pragi, chóru TONIKA i zespołu D-Tonacja, teatralne impro dla nastolatek, warsztaty z komiksu i kolażu, zumba dla dzieci. Zaprosimy też na spotkania z instruktorami stałych zajęć i przedstawimy tegoroczną ofertę.

Wieczór zakończymy programem kabaretowym „U Grubego Joska – czyli Bal na Gnojnej” (o godzinie 18:00). Występ kabaretu "Szczęśliwa 60” przypomni publiczności szlagiery i folklor przedwojennej Warszawy – środowiska warszawskich cwaniaków i typów spod ciemnej gwiazdy, przekupek, pań lekkich obyczajów, ale i przedstawicieli wyższych sfer, którzy często zaglądali do knajpy „U Grubego Joska” przy ul. Gnojnej.

Mamy nadzieję, że wszyscy odwiedzający poczują się tu jak w domu. Pałacyk Konopackiego to otwarta przestrzeń, w której każdy będzie mógł realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne. Do zobaczenia przy Strzeleckiej 11/13. Do zobaczenia na Pradze!

 

Wydarzenie współorganizowane i współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patroni medialni:

 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej