rodzaj wydarzenia
wykład
kiedy
od 12.05.2020 / Wtorek / 19:00 do 31.05.2020 / Niedziela / 23:55
gdzie
DK Praga

Recenzja książki Jeremy'ego Browna „Grypa. Sto lat walki”.

Czy byliśmy/jesteśmy gotowi na pandemię?

Co wspólnego mają "hiszpanka" i COVID-19 opowiada historyk Łukasz Mieszkowski recenzując książkę "Grypa. Sto lat walki" Jereme'ego Browna.

FILM

W 2018 Jeremy Brown, amerykański lekarz i dziennikarz, wydał książkę „Grypa. Sto lat walki”. Zrobił to w stulecie śmiercionośnej pandemii z 1918 roku, „hiszpanki”, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. Autor zgłębił budzącą grozę i złożoną historię wirusa grypy, przybliżył aktualny stan badań. Zapytał o przyszłość. Wtedy nie wiedział, kiedy nastąpi kolejna pandemia, ale nie miał wątpliwości, że nadejdzie.

I oto nadeszła.

Czy byliśmy / jesteśmy do niej przygotowani?

Do rozważań nad książką zaprosiliśmy Łukasza Mieszkowskiego, historyka, absolwenta Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktoranta w Imre Kertész Kolleg na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie.

Zainteresowania naukowe Łukasza Mieszkowskiego koncentrują się na historii społecznej, wojskowej i politycznej Polski w pierwszej połowie XX wieku oraz metodologii nauk historycznych. Mieszkowski jest również aktywnym artystą plastykiem. Zajmuje się ilustracją książkową, komiksem oraz małą architekturą. W lipcu 2013 roku, jako członek trzyosobowego zespołu, otrzymał I nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym na nową koncepcję budynku muzealnego i założenia pomnikowego na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze.

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej