Uwaga: zmiana nr rachunku bankowego do opłat za zajęcia, wydarzenia i bilety:
Bank Pekao S.A
65 1240 1082 1111 0010 3160 4333
rodzaj wydarzenia
wykład
kiedy
23.11.2023 / Czwartek / 18:00
gdzie
Pałacyk Konopackiego
bilet
zapisy na strefazajec.pl

Stolarstwo - wykład otwarty 1.

Wykład otwarty w ramach projektu OLDNOWE RZEMIOSŁO PRAGI

Prowadzący Piotr Domański (Wood Workshop)

Tematyka: zastosowanie ręcznych narzędzi stolarskich i tradycyjnych technik pracy we współczesnym rzemiośle.

Czy stolarze XXI wieku nadal używają do pracy strugów, pił ręcznych i dłut? Klimatyczne warsztaty pełne drewna i ręcznych narzędzi kojarzą się głównie z reklamami banków, a profesjonalne stolarnie jawią się nam, jako nowoczesne i jasne przestrzenie pełne frezarek CNC i innych zautomatyzowanych maszyn. Nie da się zaprzeczyć, że masowa produkcja mebli nie ma nic wspólnego z ręcznymi narzędziami, ale mimo rozwoju technologicznego nadal funkcjonują warsztaty rzemieślnicze, w których kultywuje się tradycyjne techniki pracy i tworzy się jak najbardziej współczesne meble.

Praca ręcznymi narzędziami wymaga od rzemieślnika dużo więcej wiedzy i umiejętności. Myśląc o wytwarzaniu krótkich serii warto poświęcić swój czas i energię na naukę pracy strugami, dłutami i piłami ręcznymi. Praca nimi daje dużo możliwości, jest przyjemna, nie generuje szkodliwego pyłu oraz hałasu i pozwala na wytwarzanie bardziej skomplikowanych przedmiotów. 

Kompletując wyposażenie własnego warsztatu stolarskiego nie będziemy dysponowali takimi środkami jak duże firmy stolarskie, dlatego inwestycje w ręczne narzędzia to nie tylko kult tradycji, ale i dobre posunięcie finansowe. Dlatego zachęcamy zarówno hobbystów, jak i profesjonalnych stolarzy do zainteresowania się tematem stolarstwa tradycyjnego.

ZAPISY
 

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej