rodzaj wydarzenia
Projekt
kiedy
od 01.01.2020 / Środa do 31.12.2020 / Czwartek
gdzie
DK Praga

ZAPISY na II semestr - Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów

KOMUNIKAT!

W związku z wydanym zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW realizacja kursów w projekcie „Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów” zostaje zawieszona od 11 marca 2020 r. do dnia 30 kwietnia 2020 r.

https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Attachments/5311/M.2020.123.Zarz.50.pdf

 

Rozpoczynamy rekrutację na II semestr!

 
Zapraszamy osoby, które ukończyły 35 lat i osoby po 65 roku życia do udziału w bezpłatnych kursach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów”.


Kursy Uniwersytetu Drugiego Wieku (35+) i Uniwersytetu Trzeciego Wieku (65+):
 
Prawo spadkowe (kurs nr 1)
"...W jakich okolicznościach śnią ci się umarli?
Czy często myślisz o nich przed zaśnięciem? (…)
Wisława Szymborska „Konszachty z umarłymi”
Uczestnicy kursu dowiedzą się o podstawowych zasadach funkcjonowania prawa spadkowego, aby spadek nie stał się dla nich kłopotliwym ciężarem.
 
 • Termin 1: 26-27 lutego 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Termin 2: 25-26 marca 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 214

 
Ochrona osób starszych i chorych przed nadużyciami prawnymi (kurs nr 2)
Jak nie dać się wpuścić w maliny, wziąć na lewe sanki, ewentualnie nabić w butelkę (garnki, poduszki, dietę-cud czy co tam na rynku oferują). Kurs samoobrony przed nieuczciwymi praktykami dla osób starszych i chorych, które są na nie szczególnie narażone i to nie tylko ze strony przedsiębiorców i innych obcych ludzi, ale też ze strony osób znajomych i nawet bliskich. W ramach kursu uczestnicy poznają podstawowe mechanizmy nadużyć prawnych wobec osób starszych i chorych oraz sposoby ochrony przed nimi.
 • Termin: 19-20 marca 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 214

 
Odwrócona hipoteka i prawne formy zabezpieczenia na starość (kurs nr 3)
Jak zabezpieczyć swój interes prawny na jesień życia? Jak zbudować swoje relacje z bliskimi tak, żeby zminimalizować szanse na kłótnie kiedy już nas nie będzie? Jak godnie żyć w trakcie zasłużonego odpoczynku w czasie emerytury? Kurs o odwróconej hipotece i prawnych formach zabezpieczenia pozwoli zorientować się w gąszczu przepisów i zdobyć niezbędne informacje stanowiące podstawę świadomego kształtowania swoich relacji prawnych wtedy kiedy jest to dla nas najważniejsze.
 • Termin: w trakcie ustalania (zbieramy zapisy)
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa

 
Dobra czy zła technologia? Problemy etyczne we współczesnym świecie (kurs nr 4)
Rozwój technologii ułatwia życie codzienne nam wszystkich. Coraz częściej jednak uświadamiamy sobie problemy i zagrożenia płynące z postępu cywilizacyjnego. Stajemy przed pytaniami, na które musimy odpowiedzieć jako pierwsi. Nie uczono nas o tym w domu ani w szkole. Na kursie dowiesz się jak krytycznie patrzeć na zmieniający się świat.
 • Termin 1: 29 lutego i 1 marca 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Termin 2: 4-5 kwietnia 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 109 (termin 1), sala 217 (termin 2)

 
Zasada wzajemności – podstawa życia społecznego, czyli ustanawianie, utrzymywanie i zrywanie więzi z ludźmi (kurs nr 5)
Dlaczego czujemy radość rozpakowując prezent gwiazdkowy? Dlaczego czujemy rozczarowanie? Dlaczego dajemy pieniądze lub jedzenie osobom o to proszącym, choć często uważamy, że nie powinniśmy? Dlaczego zabieramy z pracy służbowe produkty (papier, herbatę, długopisy, co tylko wpadnie w ręce), kserujemy prywatne dokumenty i uważamy, że to w porządku? Dlaczego sądzimy, że pomoc państwa powinna być skierowana na potrzeby w kraju, a nie na wsparcie ofiar suszy w jakimś afryykańskim państwie.
Choć na pierwszy rzut oka pytania mogą wydawać się ze sobą niezwiązane, odpowiemy na nie wszystkie. Ten kurs pozwala zrozumieć nasze działania i ograniczenia. Może odmienić nasze życie.
 • Termin 1: 13-14 marca 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Termin 2: 26-27 marca 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 214 (termin 1), sala 203A (termin 2)

 
Historia w filmie, film w historii (kurs nr 6)
Lubisz kino? Interesujesz się historią? Zawsze czułeś, że film historyczny to nie do końca historia, ale nie wiedziałeś dlaczego? Te spotkania są dla Ciebie. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy o filmie, nie musisz znać teorii filmoznawczych ani śledzić recenzji krytyków. W trakcie kursu pomożemy ci zrozumieć, w jaki sposób filmy historyczne tworzą nasze wizje przeszłości. Dowiesz się, jak działa narracja filmowa oraz jak film buduje obraz przeszłości, jak ukazuje bohaterów i wrogów. W trakcie kursu będziesz mógł poczuć się jak krytyk filmowy, historyk, filmoznawca. Będzie to unikatowa możliwość podyskutowania o kinie historycznym ze specjalistami.
 • Termin: 28 marca i 4 kwietnia 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa, sala 109

Kurs Uniwersytetu Drugiego Wieku (35-65 lat)

Prawo pracy (kurs nr 7)

Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które świadczą stosunek pracy i chciałyby dowiedzieć się więcej o swoich prawach i obowiązkach. W trakcie zajęć oprócz omówienia zagadnień kodeksowych, przećwiczone zostaną kazusy (sytuacje realne). Dowiesz się jak działają przepisy prawa pracy, często nadużywane przez pracodawców.
 • Termin: w trakcie ustalania (zbieramy zapisy)
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa

 
Polska na pozaeuropejskich rynkach wschodzących - potencjał i instrumenty oraz szanse i wyzwania (kurs nr 8)
Jeśli myślisz o handlu (imporcie lub eksporcie) z krajami należącymi do rynków wschodzących (Afryka, Ameryka Łacińska, Azja), przyjdź do nas. Na kursie zdobędziesz wiedzę na temat tych regionów świata i uwarunkowań gospodarczych w handlu z nimi. Dowiesz się jakie są szanse, możliwości i ryzyko.
 • Termin: w trakcie ustalania (zbieramy zapisy)
 • Miejsce: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, al. Niepodległości 22, Warszawa

Kurs Uniwersytetu Trzeciego Wieku (65+)

Cyfrowa podróż w czasie – biblioteki cyfrowe dla miłośników historii Warszawy i Mazowsza (kurs nr 9)
Lubisz ciekawostki historyczne? Przyjdź do nas, nauczymy Cię, jak je znaleźć i jak podzielić się nimi z innymi. Ciekawe historie są w Twoim zasięgu, pomożemy Ci je odkryć i wykorzystać.
Na kursie odkryjesz historię Soboru św. Aleksandra Newskiego, monumentalnej budowli, która stała na dzisiejszym Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dowiesz się, dlaczego już jej nie ma. Poznaj z nimi przedziwną historię Pałacu Staszica z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Dowiedz się, dlaczego warszawska prasa milczała, gdy otwierano Most Poniatowskiego. Nauczymy Cię korzystać z zasobów bibliotek cyfrowych. Z nami dowiesz się, czym żyli mieszkańcy Mazowsza 100 i więcej lat temu!
 • Termin 1: 13-14 lutego 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Termin 2: 25-26 kwietnia 2020 r. - ODWOŁANY !!!
 • Miejsce: Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Długa 44/50, budynek C, sala J

W ramach kursów zapewniamy:
 • podręczniki
 • przerwy kawowe
 • obiad
 • miłą atmosferę

ZAJĘCIA SĄ BEZPŁATNE, A ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA.
REKRUTACJĘ I ZAPISY NA II SEMESTR ROZPOCZYNAMY OD 15 STYCZNIA 2020,  W DOMU KULTURY "PRAGA" OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10.00-17.00

 

 • Dom Kultury "Praga"
 • ul. Dąbrowszczaków 2, Warszawa
 • tel. 22 618 41 51 
 • e-mail: uw@dkpraga.pl
 •  
 • Jak do Nas trafić :
 • Tramwaje: 3,4,6,23,25,73 - wysiądż na  przystanku Inżynierska
 • Autobusy: 166,169,170,338 - wysiądż na  przystanku Inżynierska
 • Metro: do stacji Dworzec Wileński, następnie tramwajem lub autobusem do przystanku Inżynierska lub piechotą około 500m. 
 •  
Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii zaprasza na kursy dla młodzieży:
 • I semestr 2019/2020 – Olimpiada na medal!
- powtórzenie materiału do olimpiady historycznej
- powtórzenie materiału z wiedzy o społeczeństwie
 • II semestr 2019/2020 – Matura bez stresu!
- powtórzenie materiału do matury z historii (poziom podstawowy)
- powtórzenie materiału do matury z wiedzy o społeczeństwie (poziom podstawowy)
 

Kilka słów o projekcie:

Projekt pt. Uniwersytet Warszawski dla Juniorów i Seniorów (nr POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18) finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu na Trzecią Misję Uczelni (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Łączna wartości projektu 988 743,74 zł, w tym kwota dofinansowania 958 843,74 zł. Projekt będzie realizowany w latach 2019-2021.
W ramach projektu zostanie przygotowany i wielokrotnie zrealizowanych 13 tematycznych kursów.
Projekt służy realizacji celów Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w tym przede wszystkim celu szczegółowego dotyczącego podniesienia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa w ramach Działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Nasza strona używa „ciasteczek”. Dowiedz się więcej